Ako správne strihať a tvarovať živé ploty?

Často od Vás dostávame otázku ako správne strihať živé ploty, aby ste získali krásny, hustý plot.” 

Častou chybou je, že naši klienti nechajú túto rastlinu rýchlo “vybehnúť” hore. Takýto plot je ale z dolnej časti riedky a nie príliš estetický.

Pomocou tohto krátkeho videa Vám chceme ukázať správnu metódu strihania a zahustenia živého plotu.

Ako správne strihať?

Veľmi dôležité!

Ak živý plot sadíte na jar, potom ihneď (druhý deň) po vysadení musíte rastlinky skrátiť na 10-15 cm od zeme! Ak živý plot sadíte na jeseň, toto skrátenie potrebné urobiť hneď na jar nasledujúceho roka cca. v polovici marca, kedy sa príroda prebúdza.

Dvojročné sadenice už dodávame skrátené, ale aj tie sadenice môžete po zime skrátiť približne o 2-5 cm. Ak ste náhodou dostali dlhšie sadenice samozrejme ich musíte skrátiť na 10-15 cm.

Vďaka tomuto rezu naštartujete spiace púčiky a rastlina vypustí 3 až 5 nových vetiev. Tieto nové vetvy nechajte narásť do dĺžky 20-25 cm a potom aj tie skráťte na 10-15 cm. Rastlina znovu vypustí nové vetvy, ktoré po dosiahnutí 20-25 cm tiež treba skrátiť.

 

Tento zahusťovací rez vykonajte minimálne 3 krát!

Po treťom skrátení už môžete Váš živý plot začať tvarovať pomocou klasických nožníc na živý plot do lichobežníkového tvaru.

Pri tvarovaní postupujte nasledovne:
Vždy nechajte nové vetvy vyrásť do dĺžky 20-25 cm a potom vykonajte tvarovací rez. Váš živý plot nechajte “rast” bočne aj do výšky s odstupom 8-10 cm.

Dbajte na to, aby spodná časť lichobežníka bola trochu širšia ako horná časť. Týmto tvarom zabezpečíte dostatočné množstvo slnka pre každú časť rastliny a tiež spodná časť Vášho plotu zostane pekne hustá.

Po dosiahnutí požadovanej šírky a výšky môžete obmedziť vodu – prípadne umelé zavlažovanie úplne vypustiť. Živý plot potom už strihajte podľa potreby, aby ste zachovali estetickú formu.

Prajeme Vám veľa radosti z vášho hustého živého plotu.

Podobný obsah

Příběh "dvou lékárníků".

Príbeh „dvoch lekárnikov”

Tento príbeh siaha až do doby, keď ešte žila moja prababka. Ona bola veľmi rodinne založená, starostlivá parbabička, ktorá dobre poznala rôzne rastliny. Ešte aj

“Živý plot som zakúpila pred dvoma rokmi a som spokojná.

Tiež hodnotím že mi je pravidelne zasielaný spravodaj v ktorom sú zaujímavé a poučné informácie.

Je vidieť že WonderHedge sa zaujíma o svojich zákazníkov.
O. Pasovská”

 

“Dobrý deň, práve som od Vás dostal objednané kríky, rád by som Vám strašne poďakoval za absolútnu profesionalitu, perfektnú komunikáciu a starostlivosť o zákazníka.

Veľmi často a dlho nakupujem po internete, ale s tak dokonalou prácou som sa ešte nestretol!

Na základe týchto skúseností budem Váš obchod všetkým odporúčať.

Ak budem niekedy potrebovať kríky, tak sa určite obrátim na Vás. Ešte raz ďakujem.
Igor K.”