Arónia čiernoplodá - Temnoplodec

Rastlina dvoch lekárnikov. Zázračné
bobuľe proti civilizačným chorobám ...

Jarná sezóna 2020 Bohužiaľ vypredaná!
Prijímame objednávky až na jesennú sezónu 2020.


Dnes zľava: 12 % na objednané sadenice!

Zľava platí len pre prvých 20 objednávok!
 
Objednané sadenice Arónie začíname doručovať až od októbra 2020 v týždenných turnusoch.
Platíte až pri doručení objednávky!

Príbeh „dvoch lekárnikov”

Tento príbeh siaha až do doby, keď ešte žila moja prababka. Ona bola veľmi rodinne založená, starostlivá parbabička, ktorá dobre poznala rôzne rastliny. Ešte aj dnes ma hreje na duši, keď rodina rozpráva tie nespočetné „známe“ príbehy, ktoré sa viažu k jej životu. Snáď, ešte nikdy sa neuskutočnilo rodinné stretnutie bez toho, aby sa niečo nepripomenulo z jej života, zvykov, nezacitovalo z jej povrávok.

Ilustracny obrazok - zdroj: www.suedtirol.infoPamätám si , bol som ešte úplne malým chlapcom. Jedného decembrového dňa napadol obrovský sneh. Môjho otca – ktorý bol zverolekárom – privolali k chorému zvieraťu. A ako to bolo vo zvyku v tej dobe, na malej zalajskej osade,  poslali pre neho sane. Bol som nesmierne šťastný, pretože ma zobral so sebou.

Bol to fantastický zážitok, ale bola mi obrovská zima. Snažil som sa zababušiť do veľkej deky, ale aj takto bola strašná zima. Kým sme sa vrátili do teplej izby, už som mal triašku.

Len čo ma prababka uvidel, hneď dodala: Ej že synak, načo sa musíš pofľakovať vonku v takejto zime. Chlapca mi prineste sem a dajte mu z môjho lekváru z „dvoch lekárnikov„.

Toto bol lekvár, o ktorom moja prababička tvrdila, že je taký blahodarný a má také uzdravujúce účinky, že skrýva vedomosti dvoch lekárnikov.

Až do obdobia mojej dospelosti som z neho často dostával. Choroby ma veru často netrápili. Svojho lekára som stretával iba vtedy, ak som sa u neho mal prihlásiť. Iste to bude dobrými génmi, aspoň som sy to myslel ja.

Vráťme sa však k príbehu...

V záhrade prababky okrem nespočetných stromov a kríkov bol aj aspoň 20 m dlhý živý plot z arónie čiernoplodej. Z plodov tejto rastliny varila lekvár „dvoch lekárnikov”.

Dnes, ako päťdesiatročný, keď už poznám všetky účinky arónie čiernoplodej na ľudské zdravie, kladiem si otázku, možno práve jej môžem ďakovať za svoje zdravie? Neviem, ale aj odvtedy si spomínam na svoju prababičku s láskou v srdci.

Arónia čiernoplodá

        aby ste lekára navštevovali aj Vy čoraz menej

        aby ste nemuseli míňať svoje peniaze v lekárniach

 

Objednať sadenice arónie

O rastline:

Arónia čiernoplodá rastlinaArónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa ) kvitne v máji po dobu takmer 10 dní. Jej belavé kvety sa podobajú kvetom mnohých  ovocných stromov najmä však  kvetom. Samotná rastlina je nevysoký kríček, s oblúkovitými vetvami, ktorého malé biele kvety kvitnú na neskorú jar. Tmavozelené listy sú postavené striedavo a na jeseň zmenia svoju farbu na tmavooranžovú.

Rastlina sa sadí na jeseň alebo skoro na jar, cca. do 1- 1,5 m vzdialenosti, v takomto prípade najneskôr do 5 rokov vytvorí pekný, súvislý živý plot. Medzi dobré vlastnosti tejto rastliny sa pripisuje jej silná odolnosť voči škodcom a chorobám, takže nie je potrebné ho ošetrovať postrekom.

 

Pôda

Rastlina sa dobre vyvíja v najrôznejších druhoch pôdy. Nemá veľké nároky ani na jej mechanické zloženie, ale príliš vápencovú pôdu neobľubuje. Vo všeobecnosti platí, že kde sa darí malinám, tam sa darí aj tejto rastline.

 

Objednať sadenice arónie

Starostlivosť: 

Rastlina má rada slnko. Keďže svoje korene nezapúšťa do zeme hlboko, v suchom období vyžaduje pomerne časté zavlažovanie.

 

Sadí sa na jeseň, alebo skoro na jar, do cca.1-1,5 m vzdialenosti od seba, v takomto prípade najneskôr do 5 rokov vytvorí pekný, súvislý živý plot. Medzi dobré vlastnosti tejto rastliny sa pripisuje jej silná odolnosť voči škodcom a chorobám, takže nie je potrebné ho ošetrovať postrekom. Často z nej vyrastajú vedľajšie výhonky, tie sa musia pravidelne odstraňovať. Je mrazuvzdorná. Sadiť sa môže aj pod stromy s vyššou korunou. Priemer plodu je 7-15 mm, s priemernou hmotnosťou 1 - 1,6 g.


Arónia čiernoplodá kvety

Čo píše o tejto rastline Dr.  Péter Simocsics (Magazín prírodného liečiteľstva):

Arónia čierna má predovšetkým mimoriadne protizápalové účinky, resp. musíme zdôrazniť jej účinky pri prevencií vzniku chorôb. Výskumy posledných desaťročí jednoznačne potvrdili, že najväčší počet civilizačných ochorení (srdcový infarkt, rakovina, diabetes, srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia látkovej výmeny) indukujú zápalové procesy. Polyfenol a flavonoidy, na ktoré je arónia mimoriadne bohatá viažu protizápalové markery (napr. cyklooxygenázu, resp. TNF-alfu). Okrem toho blokuje enzým, ktorý by spôsobil  tvorbu kyseliny arachidonovej, ktorá je spúšťačom všetkých zápalových procesov.  

Široko spektrálne výskumy v poľskom Wroclave potvrdili, že je za jej antioxidačný vplyv môžeme vďačiť vysokému redox potenciálu, to znamená že sa spája so schopnosťou podporujúcou výmenu iónov, teda odovzdávanie kyslíka a príjem dusíka. Tieto látky dobre viažu aj ťažké kovy! Prokainy arónie s vysokou molekulovou hmotnosťou obsahujú veľa takých aromatických prstencov, ktoré majú veľmi silnú schopnosť viazať voľné radikály. Potvrdili, že potenciál účinnosti arónie čiernoplodej je taký vysoký, ako majú čínske liečivé rastliny, ktoré na základe skúseností tradičnej medicíny používajú pri liečbe rakovinových ochorení!

Na lekárskej univerzite v Plovdive skúmali vplyvy šťavy z arónie pri liečbe diabetikov. Dospeli k názoru, že zázračné ovocie má mimoriadne účinky pri doplnkovej liečbe diabetikov.

Ľudové liečiteľstvo v Rusku čiernu aróniu  už veľmi dlhú dobu využíva takmer  „allround”, teda na rôzne neduhy ako domáci liek. Predovšetkým pri črevných infekciách, kožných ochoreniach, infekciách močových ciest a pri vysokom krvnom tlaku. 

„Zaujímavým spôsobom” aj výskumníci univerzity v americkom meste Illionis jednoznačne potvrdili, že arónia stimuluje krvný obeh, zabraňuje vzniku krvných zrazenín, posilňuje srdce a chráni močové cesty pred zápalovými ochoreniami. V Sovietskom zväze už v rokoch 1950-prebiehal intenzívny výskum zameraný na účinky arónie, ktorého výsledkom potvrdili nielen to, že pomáha odstrániť z tela ťažké kovy, ale má výborné účinky aj pri liečbe žiarením postihnutých pacientov. Tým pádom z arónie nevyhotovili iba šťavu, ale aj klinicky účinný prášok, a tablety.

Objednať sadenice arónie

Úspešné klinické použitie arónie zdokumentovali pri týchto ochoreniach: 

Liečivé účinky Arónia čiernoplodá

Črevné ochorenia, žalúdočný katar, ochorenia pečene a žlčníka, kožné ochorenia, alergické reakcie, diabetes, detské ochorenia (šarlach, osýpky), vysoký krvný tlak a všetky ostatné srdcovo cievne ochorenia, problémy zrážanlivosti krvi, trombózy, infekcie močových ciest, ochorenia štítnej žľazy, a zlepšenie stavu pacientov po chemoterapií, uveitída.

Po zhrnutí skúseností posledných desaťročí, môžeme skonštatovať, že tento ovocný plod s mimoriadne vysokým obsahom živín sa nie náhodou dostal do stredobodu lekárskej pozornosti. Jeho liečebné účinky spočívajú vo vysokom obsahu vitamínu P (flavonoid), vitamínov rozpustných vo vode, ako B1-,B2-,B6-,B9-,B12-,C- a vitamínu H,  vitamínov rozpustných v tukoch, ako A-,E-a K, provitamínu a svojej vysokej schopnosti viazať voľné radikály, čím chráni bunky pred ich zničením. Podľa jednoznačného názoru výskumníkov má aspoň také liečebné a preventívne účinky, ako plod zázračnej tahitskej rastliny, noni. Aróniu však máme tu, pred nosom, nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť, dopyt po tejto rastline stále rastie, preto by bolo dobré, ak by sa tento koncentrát zdravia pestoval aj u nás. Dôsledkom toho, by bola možno nepríjemná chuť v ústach farmaceutických výrobcov, ale pestovatelia tejto rastliny by určite osladili život onkologických pacientov a ľudí trpiacich inými civilizačnými chorobami.

(Úryvok z Časopisu prírodného liečiteľstva)


Objednať sadenice arónie

Lajkujte, zdielajtee

Ponúkané sadenice pestujeme a skladujeme v ideálnych podmienkach. Možné termíny výsadby sú:

jan feb mar apr máj jún júl aug sep okt nov dec
     

 

Prehlásenie: Uvedené hodnoty rastu platia pri dodržaní technológie pestovania a pri dostatočnom množstve živín, vody a slnečného žiarenia. Pri krajne nekvalitnej pôde alebo u rastlín ktoré sú vysadené na nevyhovujúcom mieste (napríklad do tieňa) môže byť rast pomalší ako sú uvedené pestovateľské hodnoty.